KOMENTAR NOVA24TV 12. 05. 2026

Spoštovane gledalke, spoštovani gledalci, en lep pozdrav. Pa takoj preidimo k stvari.

Najprej k našima velikima, še preostalima dvema, predsednici države, in šefu »Golobnjaka«.

Predsednica države Nataša Pirc Musar ostaja zvesta svojim načelom skrajnega levičarstva. Po volitvah je dejala, da bo mandat za sestavo vlade podelila tistemu, ki ji bo prvi prinesel 46 podpisov. Po tem je izpeljala tako imenovane pogovore z vodji političnih strank, na katerih je skušala ugotoviti, kdo bi to številko lahko dosegel. Golob ji je povedal, da 46 glasov nima. Janša jih takrat tudi ni imel. Jo je pa Janša menda šokiral z izjavo, da podpira Stevanovićev predlog o ukinitvi RTV prispevka.

Toda že takrat, po izvolitvi Stevanovića za predsednika DZ, se je že nakazovala desna parlamentarna večina. Kljub temu je Nataša Pirc Musar, kar 14 dni pred iztekom roka v DZ sporočila, da ne bo predlagala nobenega kandidata za mandatarja. Po moji, pa ne le po moji oceni, tako meni tudi dr. Pirnat in mnogi drugi pravniki, je s tem kršila 111. člen ustave. 

Kljub jasnemu nakazovanju desne večine, z Janezom Janšo na čelu, pa ni mogla iz svoje kože in je  poklicala Roberta Goloba in mu ponudila mandatarstvo, ki pa ga Golob ni sprejel, saj ni imel dovolj glasov.

Kako zgovorno ali pa tudi ne, Nataša Pirc Musar bi prej pristala na to, da ji zvrtajo luknjo v koleno, kot da bi za predsednika vlade predlagala Janšo.

Golob pa je med prazniki izginil neznano kam, kljub temu, da ima plačo in bi se moral udeležiti nekaterih pomembnih mednarodnih dogodkov.

Na Cipru je bil 23. in 24. aprila »Neformalni vrh voditeljev EU. Tam so razpravljali o finančnem okviru Evropske unije za obdobje 2028 – 2034, torej o proračunu EU za naslednje finančno obdobje. Robert Golob se je na eni od sej DZ opravičil, češ da ima mednarodne obveznosti. Toda na Cipru ga ni bilo, interese Slovenije naj bi zastopal francoski predsednik Macron. Rezultat takega početja Goloba je to, da bomo, po nekaterih podatkih, dobili okoli 13 odstotkov manj sredstev kot sedaj, kar naj bi bilo največje zmanjšanje sredstev med vsemi državami EU. Macron je seveda zastopal francoske in ne naše interese.

Vrh obrazca

Dno obrazca

V Dubrovniku je bilo 28. in 29. aprila srečanje »Pobude treh morij« in Poslovni forum, ki se ga je udeležilo 1600 ljudi, med njimi predsedniki Hrvaške, Češke, Latvije, Poljske, Slovaške, Litve, Avstrije, pa tudi ameriški minister za energijo. To kaže na pomembnost dogodka. V Sloveniji pa smo bili najprej priča prerekanju med predsednico države Natašo Pirc Musar in kabinetom Goloba, kdo naj v Dubrovnik sploh gre. Končno nas je tam zastopal finančni minister, kar je sramotno in kaže na odnos naših oblastnikov do tega dogodka.

Med EU in Armenijo v Erevanu je 4. in 5. maja potekal bilateralni vrh. Tam so bili vsi predsedniki vlad držav EU, manjkal je le nemški kancler, Slovenija pa tam zastopnika ni imela. Ta dogodek v Erevanu je zgodovinskega pomena, saj je Armenija edina kavkaška država, ki ohranja strateško partnerstvo z EU, saj je Gruzija ponovno padla pod ruski vpliv. Odsotnost Goloba na dogodku ni opravičljiva in je nedopustna.

Seveda se je večina državljanov spraševala kje je bil Golob? Jasnega odgovora ni bilo, vsaj uradnega ne. So pa zato bila ugibanja. »Dobro obveščeni« so ga videli praktično na vseh otokih Jadranskega morja, pa na Baliju, v Združenih Arabskih Emiratih in še kje. Obstaja pa zanesljiv podatek, da ga ni bilo v Karigadorju, kar je z »levo roko« preko družbenega omrežja X, sporočil Karl Erjavec, po tem, ko je preiskal cel Karigador.

Zlobneži pa so namigovali, da je dobesedno pobegnil iz države najverjetneje v ZDA, kar naj bi mu svetoval bivši predsednik vlade Madžarske Viktor Orban. Je  pa iz družbenih omrežij takoj po volitvah dobesedno izginila Golobova Tinca. Ona že ve zakaj. Tudi v njenem primeru zlobneži pravijo, da se zanima ali je Stevanović poročen.

Pa poglejmo še po drugih dogodkih v Sloveniji.

V zadnjem tednu pred volitvami je vlada »Golobnjaka« objavila 105 novih prostih delovnih mest v državni upravi. Mislite, da so bile to nujne kadrovske potrebe. Niti slučajno. V varno zavetrje državne uprave bodo tako »parkirali« svoje zaslužne člane.

Tudi tik pred odhodom z ministrskih položajev, ministri veselo na novo zaposlujejo in to za nedoločen čas. Najaktivnejša med njimi sta menda Asta Vrečko in Simon Maljevac. Povsem jasno je, da gre za čiste zlorabe, saj vsi po vrsti zaposlujejo svoje politične somišljenike, s katerimi ne bodo delali. Ob tem pa ni zanemarljiv podatek, da se je število zaposlenih na ministrstvih, v času vlade Goloba, povečalo za 11 % .

Ste v preteklih dneh »parkirali« kje na avtocesti ob kaki zapori ali pa zastoju na primorski avtocesti, kjer so s prevrnjenega tovornjaka, skoraj cel dan, prekladali svinjske polovice? Če ste, morate vedeti, da za stanje na avtocestah »učinkovito« skrbi šef DARSa Andrej Ribič, tesen prijatelj Goloba. Res je učinkovit, pa ne pri skrbi za avtoceste, ampak pri svojem zaslužku. Lani je za svoje delo prejel 222.000 evrov bruto plače.

Volitve so za nami. Mnogi so srečni izbranci ljudstva, mnogi pa so lahko tudi razočarani. Naš volilni sistem pač ni pravičen. Lahko dosežeš izjemno velik odstotek glasov pa ne prideš v DZ, lahko pa dosežeš bistveno nižji odstotek pa si poslanec in kandidat za predsednika vlade. Ne verjamete? Golob je na zadnjih volitvah dobil 32,9 % glasov in je postal poslanec in hkrati kandidat za predsednika vlade. Šef mladincev pri SDS Luka Simonič pa je dobil 35,95 % glasov, pa ni postal niti poslanec.

Za nami je tudi državni praznik 27. april, dan upora proti okupatorju. Ste me razumeli? Dan upora proti okupatorju. In kaj se je ta dan leta 1941 dejansko zgodilo? Nič. So se pa 26. aprila v Vidmarjevi hiši v Ljubljani dobili posamezniki in ustanovili tako imenovano proti imperialistično fronto. Prav ste slišali proti imperialistično fronto. Torej fronto proti Veliki Britaniji, Franciji in ZDA, v podporo paktu Hitler Stalin, ki sta takrat še bila zaveznika. Nič čudnega torej, da so v Trbovljah 1. maja leta 1941 naši komunisti skupaj z nemškimi vojaki praznovali.

Šele po napadu Hitlerja na Sovjetsko zvezo so naši komunisti obrnili ploščo in začeli govoriti o OF, ki naj bi bila takrat ustanovljena. Ste temu verjeli?  Seveda, razumljivo, lagali so nam takrat in lažejo nam še danes. 

V Državnem zboru preštevajo kavče. Levica jih menda ima kar devet. Ne vem zakaj? Imajo pet poslancev. Torej ima vsak med njimi skoraj dva kavča. Sam sem bil poslanec v treh mandatih in nikoli nisem imel nobenega kavča, saj sem v DZ delal in ne spal.

Tanja Fajon je ponovno potovala v jedrne države Evrope. Bila je namreč v Bruneju, kjer se je srečala s kolegi iz Vietnama, Kambodže in Laosa. Kaj boste imeli od tega vi, ki ste to potovanje plačali? Nič.

Sicer pa Miroslav Pačnik, tisti ki je obglavil Tita v Velenju pavi, da je kip diktatorja v mestu tako kot slika bivšega moža v spalnici z novim partnerjem.

Poglejmo še malo po Evropi in svetu.

Na Madžarskem je Viktor Orban izgubil volitve. Dobil jih je njegov učenec Peter Madyar. Video smešnica pa je, da so mu za zmago čestitali naši levičarji z Golobom in Asto Vrečko na čelu. Pri tem pa so pozabili, da je njegova stranka Tisa članica Evropske ljudske stranke, kjer so članice tudi SDS, NSI in SLS. Njegova stališča pa so še bolj desna kot so bila Orbanova, z izjemo odnosa do EU, Ukrajine in Rusije.

Stvar je še hujša. V Madžarskem parlamentu ni več nobene leve politične stranke, tam so le še tri desne ali bolj desne politične stranke. Če naredimo primerjavo je pri njih taka situacija, kot da bi bili v našem DZ le SDS, NSI in SLS.

Na Poljskem je situacija podobna, tam je levičarjev v njihovem parlamentu le še za večji kombi. Nič čudnega torej ni, da nas vse te države nekdanjega bloka socializma s Hrvaško vred dohitevajo in prehitevajo.

Spoštovane gledalke in spoštovani gledalci.

V želji po veliko vašega zdravja, ki ga menda vsaj polovično zagotavlja smeh, naj zaključim takole: Kakšna je razlika med župnikom in policistom? Župnik reče gospod z vami, policaj pa gospod z nami.

Pa lepo pozdravljeni.