DOSEŽKI GOLOBNJAKA – 45. DEL: ZAŠLI SO V ČAS MEDSEBOJNIH SPOROV

Te dni močno odmeva izjava predsednika ZDA Donalda Trumpa, da ZDA ne bodo več branile tistih držav članic NATO (Severno atlantsko zavezništvo, ki ima sedaj 32 držav članic), ki ne bodo vlagale dogovorjene višine sredstev, za potrebe skupne obrambne politike. Dokaj hitro je na to reagirala predsednica Evropske komisije, poenostavljeno povedano Evropske vlade, Ursula von der Leyen, ki je predstavila načrt vlaganj v obrambo v višini 800 milijard evrov v naslednjem obdobju. Nekaj sredstev naj bi v obliki posojil zagotavljala Evropska unija, drugi del pa države članice zavezništva.
Za osvežitev spomina povejmo, da se je Slovenija zavezništvu pridružila leta 2004 in že takrat smo se pisno obvezali, da bomo za potrebe skupne obrambne politike zavezništva letno prispevali 2 odstotka bruto družbenega proizvoda Slovenije. To je tudi odstotek, ki so ga obvezne prispevati vse države članice Evropske unije. Toda situacija je različna. Slovenija nikoli v tem času ni namenila za potrebe obrambe 2. odstotkov bruto družbenega proizvoda. Če to prevedemo v ljudem razumljiv jezik, lahko zapišemo, da zavezništvo goljufamo že več kot 20 let. V kontekstu izjav ameriškega predsednika Donalda Trumpa in predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, pa ne moremo mimo zelo poučne izjave predsednika vlade Poljske Donalda Tuska, ki je dejal: »500 milijonov Evropejcev pričakuje, da jih bo branilo 300 milijonov Američanov pred 140 milijoni Rusov«. Tako Trumpova, kot Tuskova izjava še kako držita sploh v kontekstu, da nas je Evropejcev veliko več kot je Američanov. Povsem razumsko je torej, da bo morala Evropa sama poskrbeti za svojo varnost in nič drugače.
Situacija pa je po državah članicah zavezništva zelo različna. Poljska je po invaziji Rusije na Ukrajino začela izdvajati praktično 5 odstotkov bruto domačega proizvoda za potrebe skupne obrambne politike, Slovenija pa je na repu teh izdatkov z manj kot 1,5 odstotka bruto družbenega proizvoda. Vprašanje, ki je ta čas še kako aktualno je seveda vprašanje kako bo reagirala vlada »Golobnjaka«, ki jo poleg Gibanja Svoboda, sestavljata še tradicionalni nasprotnici oboroževanja Levica in Socialni demokrati.
Je pa pomenljivo dogajanje v »Golobnjaku« v zvezi s tem. Prvi, ki se je resno oglasil v zvezi s tem, je Matej Tašner Vatovec, vodja poslancev Levice, ki je prostodušno in celo javno dejal, da mora koalicija »Golobnjaka«, te zahteve izigrati. To je mednarodno gledano seveda katastrofalna izjava, ker njen avtor ni kdor koli, ampak je član koalicije, ki v Sloveniji vlada. Tudi izjave Matjaža Hana, prvaka Socialnih demokratov, ki so prav tako sestavni del vladajoče koalicije, so pomenljive. Menca in menca, obrača besede in v zvezi z višanjem izdatkov za obrambo ne pove praktično nič. Izjave najbolj odgovornega, to je Goloba, pa so nekako v stilu bomo videli, bomo proučili, menda bo potrebno in podobno.
Toda neizpodbitno dejstvo je, da bodo morali v »Golobnjaku« sredstva za obrambo povečati. Glede na to, da je do rednih volitev le še slabo leto, se bodo težko izvlekli z zavlačevanjem, sploh če bo Evropska komisija vztrajala pri napovedanem zvišanju sredstev za obrambo.

2 komentarja

Comments are closed.