»Vsako veselje ali strah, ob pogledu na današnje ankete, je povsem odveč. Že danes je jasno, da tam okoli leta 2025 – 2030 nihče več ne bo vedel, kaj pomenijo kratice PS (Pozitivna Slovenija), DL (Državljanska lista), SAB (Stranka Alenke Bratušek), SMC (Stranka Mira Cerarja) in LMŠ (Lista Marjana Šarca), mnogi pa se bodo spraševali, kdo je že bil Jankovič, Cerar, Šarec…..«.
Te besede sem menda izrekel jaz in to naj bi bilo leta 2019 na Akademiji dr. Jožeta Pučnika, ko sem odgovarjal na vprašanje nekega slušatelja, ki so ga skrbele ankete javnega mnenja o podpori političnim strankam. Na to me je te dni spomnil nekdo, na družbenem omrežju X, ki je leta 2019 očitno bil slušatelj.
Danes smo v letu 2025, torej slabih šest let po teh izrečenih besedah in situacija je jasna. Imel sem prav. Politične stranke PS, DL, SAB, SMC in LMŠ so že zdavnaj zgodovina in ne obstajajo več. Prav pošteno sem moral pomisliti tudi jaz, da sem se spomnil, kdo je že ustanovil PS in kdaj je prenehala obstajati.
Taka je torej realnost moderne Slovenije in njene demokracije, ko politične stranke na levem političnem polu, pred vsakokratnimi volitvami, rastejo kot gobe po dežju. Vse po vrsti so takoj po ustanovitvi zelo uspešne, mnoge na volitvah celo zmagajo in sestavijo vlado, toda v vsakem primeru »plešejo« le en sam mandat ali pa največ dva, nato pa prenehajo obstajati.
Če se na levem političnem polu pred vsakimi volitvami pojavljajo nove politične stranke za enkratno uporabo, beri en mandat ali največ dva, pa ni tako s posameznimi člani teh političnih strank. Veliko je primerov, ko se v različnih takih političnih strankah, pojavljajo isti ljudje. Še najbolj znan primer je Jani Müderndorfer, najprej član propadle LDS (Liberalna demokracija Slovenije), potem ZARES (Stranka Gregorja Golobiča), pa PS, SAB, SMC in LMŠ, morda sem na kaj še pozabil, a v vseh ali večini naštetih političnih strank je bil poslanec Državnega zbora. V okolici kraja mojega bivanja je znan primer, kjer je v neki pisarni imela najprej sedež LDS, nato PS pa SMC in LMŠ, danes pa je tam pisarna GS (Gibanje Svoboda), le napis na vratih se menjuje, v njej pa so praktično isti ljudje. V tem primeru gre torej za iste ljudi, ki se volilcem »prodajajo« vsakič v drugačni »embalaži«.
Glede na bipolarnost slovenskega političnega prostora, ki se deli na levi in desni politični pol z relativno malim številom tistih, ki med poloma, volilno gledano prehajajo, lahko zaključimo, da gre na levem političnem polu za volilce podobne pticam selivkam ali nomadom, ki se selijo iz kraja v kraj. Že dve desetletji se nam politično gledano pred vsakimi volitvami prikaže nov politični rešitelj ali nov obraz, ki ga določi naše politično podzemlje z zadnjim komunističnim voditeljem iz Murgelj na čelu.
Nekateri podatki kažejo na to, da želijo »plesalci« sedanje vladne koalicije, s predčasnimi volitvami vladni mandat ponoviti.
Prav zato se utemeljeno postavlja vprašanje ali lahko na naslednjih volitvah ponovno pričakujemo nov obraz, okoli katerega se bodo nabrali politični nomadi. Nekateri podatki kažejo na to, da želijo »plesalci« sedanje vladne koalicije, s predčasnimi volitvami, vladni mandat ponoviti. Vsi pa imajo za to vsak svojo računico.
Situacija za njih ni ugodna v nobenem pogledu. Bolj kot se bližajo redne volitve v DZ bolj ugotavljajo, da praktično nobene reforme niso izpeljali, na oblasti pa jim je seveda kljub temu lepo. Golobu je jasno, da takega števila poslancev, kot jih je z GS dobil leta 2022 v nobenem primeru več ne more dobiti, bolj kot se bližajo redne volitve, ki naj bi bile marca 2026, večja je verjetnost novega obraza in nove politične stranke, zaradi česar GS lahko celo izpade iz Državnega zbora ali dobi število poslancev, ki bi šli v manjši kombi. Tudi za Levico in SD je situacija precej neugodna in nerodna. Bolj kot se bližajo redne volitve bolj bodo ob nesposobnem Golobu izgubljali volilce in nobeno presenečenje ne bi bilo, če bi katera od njiju ali obe izpadli iz DZ, sploh ob močnem novem obrazu. Prav zato so vse glasnejši tisti, ki menijo, da so rešitev le predčasne volitve s katerimi bi nov obraz onemogočili in »plesali« še en mandat.